petrinska rozhledna petrin lookout tower prazske vyhledy prague views

Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna je se svými 65,5 metry nepřehlédnutelnou dominantou pražského panoramatu. Díky své základně ve výšce dalších 318 m, nabízí jeden z nejlepších výhledů na Prahu.

Petřínská rozhledna byla vystavena v roce 1891 během neuvěřitelných 4 měsíců. Inspirace Eiffelovou věží v Paříži je nepřehlédnutelná. Přestože samotná věž i s anténou je asi 5x menší než její francouzská sestra, v celkové nadmořské výšce vyhrává o zhruba 20 metrů naše Petřínská rozhledna. Rozhledna byla otevřena k Zemské jubilejní výstavě společně s lanovou dráhou na Petřín a Průmyslovým palácem na pražském Výstavišti. Přibližně 40 let plnila také funkci televizního vysílače, a to až do roku 1992, kdy byla dokončena výstavba televizní věže na Žižkově. Nyní je Petřínská rozhledna součástí Pražských věží Muzea Hlavního města Prahy.

Rozhlednu najdete v Petřínských sadech na rozhraní pražských čtvrtí Malá Strana a Strahov. Nejlepší způsob, jak se k Petřínské rozhledně dostat, je rozhodně lanová dráha. Samotná jízda lanovkou na Petřín je zážitek a krásný výhled z cesty je příjemný bonus. Hned vedle rozhledny můžete navštívit také Zrcadlové bludiště nebo Štefánikovu hvězdárnu.

Šedesátimetrová věž vážící 175 tun má 2 vyhlídkové plošiny, nižší ve výšce 15 m, a tu vyšší ve výšce 55 m. V přízemí stavby se nachází stálá expozice „Petřín místo vycházek, rozhledu i dolování“. Na vrchol věže vede mimo výtahu i 299 schodů. Petřínská rozhledna nabízí opravdu úchvatný výhled. Jako na dlani máte nejenom celou Prahu, ale i značnou část České republiky. Za hezkého počasí můžete vidět Říp, Šumavu i Krkonoše a dokonce i Sněžku.

Dostupnost vyhlídky Petřínská rozhledna

MHD
lanovka Petřín

tram Újezd (9, 12, 15, 20, 22, 23, 41, 97, 98, 99)

bus Koleje Strahov (143, 149)
bus Nemocnice pod Petřínem (194)

cyklostezky A32

auto (parkovací zóny na mapy.cz)

Přejít na mapu všech vyhlídek v Praze.

Naplánujte si návštěvu Petřínské rozhledny

Otevírací doba
denně
listopad–únor 10–18 hod.
březen 10–20 hod.
duben–září 10–22 hod.
říjen 10–20 hod.

Vstupné
základní 150 Kč
příplatek za výtah  30–60 Kč/osoba
kompletní ceník
Vstupenky lze zakoupit pouze v pokladně Petřínské rozhledny, prodej končí 30 minut před ukončením otevírací doby.

Oficiální web
www.muzeumprahy.cz/petrinska-rozhledna

Virtuální prohlídka
www.petrinska-rozhledna.muzeumprahy.cz