Vánoční Praha 2022: Už jste se svezli vánoční tramvají?

Vánoční Praha 2022: Už jste se svezli vánoční tramvají?

Prahu letos opět brázdí vánočně vyzdobená a zářivě nasvícená vozidla Dopravního podniku hl. m. Prahy. Svézt se můžete ve vánoční tramvaji, autobusu nebo retrobusu, vánoční kabát dostala i oblíbená mazací tramvaj. Letos se navíc vánoční flotila rozrostla o další tři vozy. Víte, kde je můžete potkat?

Po slavnostním rozsvícení vozů v Muzeu MHD v tramvajové vozovně Praha-Střešovice krouží Prahou od soboty 26. listopadu 2022 celkem 8 vánočních vozů. Až do pátku 6. ledna 2023 můžete využít sváteční příležitosti a svézt se v jedné z nazdobených vánočních tramvají, autobusem nebo retrobusem. Vozidla zdobí dohromady více než 13 tisíc vánočních světýlek a také vnitřní dekorace a polepy se zimní a vánoční tematikou.

Pro letošní rok přibyly do vánoční flotily 3 vozy. V ulicích Prahy tak můžete potkávat historickou dvounápravovou tramvaj Ringhoffer (o víkendu na lince 42), tramvaje Škoda 15T ForCity a 14T, T3, T3SU, populární Mazačku, retrobus Irisbus Citelis 12M a autobus SOR NB 12.

vánoční tramvaj praha

vánoční tramvaj praha vánoční mazačka

vánoční tramvaj praha

vánoční tramvaj praha mazačka

Kde potkat vánoční tramvaj?

Na webu DPP najdete jízdní řády všech vánočních vozidel, kde se můžete podívat, kdy a kde na ně můžete v ulicích Prahy narazit. Aktuální polohu vánočních vozů můžete sledovat také na mapě.

Putování vánočně zářící Mazačky (alias Vánočky) můžete sledovat na Mall.TV v přímém přenosu.

Vánoční tramvaje a autobusy 2020
vánoční tramvaj praha

Vánočně je světýlky vyzdobený starší typ tramvaje T3, který jezdí na trase linky 2 a 22. Na každém voze najdete celkem 2 400 světýlek.
vánoční tramvaj praha

Nádhernou výzdobu má i novější typ tramvaje Škoda 15T ForCity. Tu zdobí jak venkovní vánoční polep a 5 760 elektrických svíček, tak i vnitřní vánoční výzdoba. Tato tramvaj pravidelně střídá linky, na kterých jezdí, aby se předvedla po celé Praze.
vánoční tramvaj praha

Vánoční Mazačka
vánoční mazačka mazací tramvaj praha

Překrásně je letos vyzdobená také populární mazací tramvaj alias Mazačka. Na své korbě má nasvícené sněhové vločky a andělíčka. Dohromady ji zdobí 3 840 světýlek.

Vánoční retrobus
vánoční autobus retrobus praha

Na linkách 175 a 124 můžete potkat vánočně nazdobený retrobus Karosa Citelis, na kterém je 3 840 světýlek.

Už jste se vánočními vozidly svezli? A které se vám líbí nejvíce?

Autor a foto: Věra Nemochovská

Čas vánočních trhů je konečně zase tady a letos si jich můžeme opět užít v plné parádě. Kam vyrazit nasát adventní atmosféru na kouzelné pražské vánoční trhy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *