Kam v Praze za rozkvetlými magnoliemi + mapa

Kam v Praze za rozkvetlými magnoliemi + mapa

Jaro v Praze je období, kdy se město proměňuje v kvetoucí ráj. Jednu z hlavních rolí v něm hrají právě magnolie. Tyto nádherně kvetoucí stromy dokáží každý rok navodit tu správnou jarní atmosféru. Láká vás procházka pod jejich kvetoucími korunami?

Velké a nádherně kvetoucí stromy magnolií přináší každý rok do Prahy jaro. Magnolie neboli šácholan se tu vyskytuje v různých druzích a odstínech a své jméno získala po francouzském botanikovi Pierrovi Magnolovi.

Jako první v roce tradičně rozkvétají stromy mandloní v Seminářské zahradě. Nedlouho po nich se na různých místech Prahy dočkáme jara také v podobně barevných květů okouzlujících magnolií. Podívejte se, kam za nimi vyrazit. Na konci článku najdete také mapu, kde v Praze rostou magnolie.

Vojanovy sady

Ve Vojanových sadech na Malé Straně najdete hned několik vzrostlých stromů magnolií. Tato malebná zahrada vás hned při vstupu přivítá netradiční variantou magnolie s čistě bílými květy. Zadní část zahrady je navíc domovem desítek pávů, kteří se po zahradě volně pohybují.

📍 Vojanovy sady, U Lužického Semináře 17, Praha 1 – Malá Strana

Františkánská zahrada

Františkánská zahrada představuje nejen příjemnou zkratku mezi Václavským náměstím a Národní třídou, ale také jedinečné místo, kde můžete zažít kousek přírody uprostřed rušného města. Vedle barokního zahradního pavilonu, roste strom magnolie, který obklopují záhonky s dalšími květinami. Celkovou atmosféru dotváří přilehlý kostel Panny Marie Sněžné, typický nezvyklou absencí věže.

📍 Františkánská zahrada, Jungmannovo náměstí, Praha 1 – Nové Město

Letenské sady

Rozkvetlou magnolii navíc ještě na krásném vyhlídkovém místě najdete v Letenských sadech v blízkosti Letenského zámečku, oblíbených pivních zahrádek a památníku lanovky na Letnou.

📍 U památníku lanovky na Letnou, Letenské sady, Praha 7 – Holešovice

Hradčanské náměstí

Spojení rozkvetlého stromu magnolie s výhledem na Prahu je opravdu kouzelné. Užít si ho můžete také na Hradčanském náměstí pod rampou Pražského hradu z terasy tamní kavárny.

📍 kavárna pod rampou Pražského hradu, Hradčanské náměstí, Praha 1 – Hradčany

Výstaviště

Alej kvetoucích magnolií vás přivítá na Výstavišti přímo na prostranství před Průmyslovým palácem naproti Lapidáriu Národního muzea podél novorenesanční budovy Akademie výtvarného umění.

📍 Výstaviště 188, Praha 7 – Bubeneč

Valdštejnská zahrada

Půvabná raně barokní zahrada je součástí Valdštejnského paláce na Malé Straně, sídla Senátu ČR. Celou jednu stranu zahradního jezírka s fontánou zdobí řada krásných magnolií. Zahrada se také pyšní chovem bílých pávů.

📍 Valdštejnská zahrada, Praha 1 – Malá Strana

Alšovo nábřeží

Na Alšově nábřeží u Rudolfina se nachází jedna z pražských magnolií, která krásně zdobí pravý břeh řeky Vltavy a doplňuje okolní prostředí u sochy Josefa Mánesa.

📍 Alšovo nábřeží, Praha 1 – Staré Město

Pelléova vila

Netradiční spojení stromu magnolie a jehličnanu, jejichž kmeny se doslova proplétají, najdete na zahradě Pelléovy vily. V nádherné novorenesanční budově sídlí Galerie Villa Pellé, která se zaměřuje na pořádání výstav moderního a současného umění a dalších akcí.

📍 Pelléova 91/10, Praha 6 – Bubeneč

Náměstí Míru

Tři rozkvetlé stromy magnolií zdobí náměstí Míru. Jejich světle růžové květy tvoří nádherný kontrast s tmavou neogotickou bazilikou sv. Ludmily od Josefa Mockera.

📍 Náměstí Míru, Praha 2 – Vinohrady

Fortna na Hradčanech

Na zahradě kláštera Řádu bosých karmelitánů na Hradčanech najdete vzrostlý strom magnolie, mnoho dalších květin, ale i úžasný výhled na Prahu.

📍 Hradčanské náměstí 184/3, Praha 1 – Hradčany

Libeňský zámek

Barokní zámek s rokokovou úpravou je oblíbeným místem pro svatební obřady. Krásně upravený park zdobí i několik stromů magnolií.

📍 Zenklova 1/35, Praha 8 – Libeň

ZŠ Bohumila Hrabala v Libni

Nádvoří ZŠ Bohumila Hrabala zdobí krásná magnolie, ale i umělecké dílo s názvem „Dívka s kolem“ připomínající památku Jindřišky Nováková, která byla nejmladší účastnicí protinacistického odboje.

📍 Zenklova 26/52, Praha 8 – Libeň

Stanice přírodovědců

Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy je skvělé místo, kam vyrazit za zvířátky. V příjemně klidné zahradě je kousek od poníků i krásně kvetoucí magnolie.

📍 Drtinova 199/1a, Praha 5 – Smíchov

ulice Ořechovky

Vilová čtvrť Ořechovka je úžasným místem pro klidnou procházku, během které budete míjet mnoho zahrad s kvetoucími magnoliemi např. v ulicích Pod Vyhlídkou, U Podchodu, Cukrovarnická, Slunná a v mnoha dalších.

📍 Praha 6 – Ořechovka

ulice Letné

Při procházkách Letnou narazíte na magnolie na zahradách domů např. v ulicích Keramická, Šmeralova, Čechova a mnohé další.

📍 Letná, Praha 7 – Holešovice

Průhonický park

V Průhonickém parku hned za hranicí hlavního města Prahy se nachází několik různě barevných magnolií. Najdete je hned za hlavním vstupem do rozlehlého parku, kde zdobí prostranství před zámkem Průhonice. Průhonický park je na seznamu památek UNESCO a je také Národní kulturní památkou.

📍 Zámek 1, Průhonice, Praha-západ

Další stromy magnolií najdete například ve Valdštejnské zahradě (která se letos otevřela veřejnosti 2. dubna) a na zahradách soukromých domů (například na Letné v Keramické a okolních uličkách, U Vorlíků, Pod Hradbami na zahradě velvyslanectví Malajsie) a mnohé další.

Kde je v Praze vaše oblíbená magnolie?

Mapa magnolií v Praze 2024

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Index