Street Art v Praze 2024: Průvodce po nejlepších murálech + mapa
Praha je městem, které pulsuje uměleckou energií na každém rohu. Jedním z nejvýraznějších projevů této tvůrčí síly je právě street art a především mural art. Tyto barevné a výrazné malby lákají nejen místní, ale i návštěvníky z celého světa.
Muraly se dnes staly už neodmyslitelnou součástí světových metropolí. Street art a mural art je stále rostoucím fenoménem naší doby. A co to vlastně znamená, když se řekne mural art?
Co je to mural art?
Mural art je výtvarné umění – jde o velkoplošné malby na stěnách ve veřejném prostoru. Svou velikostí mají muraly možnost vyprávět příběh, vytvořit jedinečný zážitek a vzbudit tak v kolemjdoucích zájem o prostor okolo nás.
Na rozdíl od graffiti jsou muraly legální umělecká díla, často vznikají v rámci uměleckých projektů města, na objednávku od majitelů plochy nebo i jiných subjektů, a až poté se hledá vhodné umístění a souhlas majitele prostoru.
Díla jsou mnohdy inspirována tématy, která rezonují celou společností. Odkazují na významné historické události, připomínají důležité osoby, pracují s motivy spojenými s životním prostředím a udržitelností, reagují na důležitá sociální témata, nabízejí prostor pro vlastní interpretaci nebo jednoduše dané místo zkrášlují.
Zkrášlující efekt je pak vítaným prvkem především v místech, které mohou působit nehostinně nebo nepřívětivým dojmem. Člověk se tam pak může u díla zastavit, prohlédnout si ho a ne jen rychle proběhnout kolem, hlavně ať už je honem pryč.
Jedinečnost mural artu však také spočívá v jeho dočasnosti. Malby často vznikají v místech proluk, kde se chystá stavba nějaké budovy. Jakmile se stavba rozběhne a pokročí, dílo bohužel z veřejného prostoru mizí.
Jelikož se bavíme o veřejném prostoru, je třeba dodat, že díla často mizí i důvodů jejích zničení. Nejčastěji jde o jejich přemalováním, a to zpravidla tam, kde jsou v dosahu z uliční úrovně.
Praha se stala domovem pro díla mnoha talentovaných lokálních i zahraničních umělců a jejich malby oživují ulice města novými barvami a tvary. Nechte se při procházce Prahou unést touto živou formou současného umění.
V Praze je mnoho muralů, které si zaslouží pozornost. V tomto článku se podíváme na některé velmi povedené zástupce tohoto uměleckého stylu.
Mural Vesmír medúz od Trona v Karlíně
Vesmír medúz je název obří nástěnné malby v Křižíkově ulici, kterou namaloval Michal Škapa alias Tron. Nástěnná malba zobrazuje dva různé světy, které se přibližují ve své kráse. Podmořské hlubiny jsou mikrokosmem, zatímco vesmír makrokosmem.
Medúzy, neuvěřitelní tvorové, které je těžké uchopit. Vynořují se z hlubin ve své barevné kráse, jsou světlem v temnotě. Tron říká, že medúzy pro něj představují múzu nebo inspiraci.
Tato nástěnná malba, která pokrývá plochu 120 metrů, vznikla za tři dny za použití 70 plechovek barvy v rámci festivalu Wall Street Prague.
📍 Křižíkova 76/61, Praha 8 – Karlín
💡 Místní tip – Karlín je přímo nabitý skvělými místy, kam zajít! Zkrátka a dobře: Potřebujete kávu? Zajděte do Můj šálek kávy. Máte hlad? Dejte si kanadské poutine v Garage nebo nudle v Yam Yamu. Máte žízeň? Zajděte si na pivo ke Dvěma kohoutům nebo do Lokálu Hamburk. Máte chuť na zmrzlinu? Puro Gelato!
Mural Anthropoid od Jakuba Marka v Libni
Jen pár kroků od místa atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha připomíná tuto událost druhé světové války rozsáhlé umělecké dílo. Malba od Jakuba Marka na osmdesátimetrové zdi v Zenklově ulici vypráví příběh operace Anthropoid jako komiks.
Mural ukazuje celý sled událostí dvou zúčastněných vojáků Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše od výsadku, pokračuje přípravou atentátu podle rozkazu vydaného československou exilovou vládou v Londýně, útokem na Heydrichovo auto, útěkem z místa činu, úkrytem v kostele, jejich porážkou a smrtí a končí vyobrazením obětí, jejichž popravou nacisté pomstili zabití protektora.
Nástěnná malba Anthropoid zde vznikla pod záštitou Městské části Praha 8 a Galerie hlavního města Prahy.
📍 Zenklova ulice, u tramvajové zastávky Vychovatelna, Praha 8 – Libeň
💡 Místní tip – navštivte také nedaleký památník operace Anthropoid. Na trojúhelníkovém podstavci, který symbolizuje českou vlajku, stojí tři odbojáři s rozpřaženýma rukama.
Mural Ambice od Dede Bandaid a Nitzan Mintz na Žižkově
Toto umělecké dílo izraelské dvojice Dede Bandaid a Nitzan Mintz s názvem Ambitions neboli Ambice vzniklo během jejich třítýdenního pobytu v Praze v roce 2016. Malba dřevěných zvířat od Dedeho se nachází na budově nakladatelství Argo.
Nitzan, která dílo je doplnila básní, říká: „Vypovídá o mém snu. A mým hlavním snem je stát se moudrou spisovatelkou a moudrou umělkyní a být úspěšná. Mít dílo na budově nakladatelství je pro mě velkou ctí. Je to přesně to místo, kde chci být. V podstatě představuje můj sen. Takže pro mě to bylo velmi výjimečné. Ten sen, o kterém mluvím, to je ta myšlenka. V básni jsem já a sen uvnitř místnosti a není tam dost kyslíku. Takže je to buď já, nebo sen. A já si vybírám sen, který je nade mnou.
📍 Milíčova 67/13, Praha 3 – Žižkov
💡 Místní tip – Potřebujete si zkrátit cestu do Karlína za dalšími muraly nebo za některým z mnoha tamních podniků? Vydejte se Žižkovským tunelem, který spojuje Žižkov a Karlín pod vrchem Vítkov.
Mural proti domácímu násilí od Davida Strauzze v Holešovicích
Velkoplošná nástěnná malba zobrazující ženu, která dodává sílu všem, kteří se necítí bezpečně ve svém domově. Mural o rozměrech 20×16 metrů zobrazuje ženu, jejíž tvář je pokryta podpůrnými vzkazy všem obětem domácího násilí.
Dílo vzniklo ve spolupráci s IKEA jako součást dlouhodobého projektu proti domácímu násilí. Jeho cílem je změna legislativy ve prospěch lepší právní ochrany obětí domácího násilí.
Kanadský streetartový umělec s českými kořeny David Strauzz působí v Praze od roku 2015 a usadil se se svým ateliérem v Pragovce. „Doufám, že v Praze bude více nástěnných maleb než pouličních reklam,“ říká.
📍 Argentinská 1098/17, Praha 7 – Holešovice
💡 Místní tip – Hned za rohem se nachází nejvíc cool klub v Praze – legendární Cross Club. Stavte se na drink nakouknout na bláznivé futuristické exteriéry i interiéry.
Nástěnná malba ukrajinské dívky v Nuslích od Chemise
17. března 2022 vytvořil český streetartový umělec s kazašskými kořeny Dmitrij Proskin alias Chemis emotivní nástěnnou malbu na domě v Mojmírově ulici v Nuslích. Mural reagoval na situaci na Ukrajině a zobrazuje ukrajinskou dívku, která pod ukrajinskou vlajkou ukrývá své pohádkové kamarády.
Postavičky představují západní kulturu – amerického Mickeyho Mouse, českého Krtečka, severského Mumínka, francouzského Obelixe, polského Bolka a Lolka, britského psa Gromita a německou včelku Máju. V autorově pojetí dílo symbolizuje, že Ukrajina chrání zbytek Evropy.
📍 Mojmírova 116/2, Praha 4 – Nusle
💡 Místní tip – Chcete si pochutnat na pravé české kuchyni? Navštivte nedalekou restauraci U Bansethů a dejte si tradiční kachnu.
Mural Gai & Gaia pro Greenpeace od Trona ve Vršovicích
Další dílo Michala Škapy alias Trona s názvem Gai a Gaia je také součástí festivalu Wall Street Prague a celosvětové kampaně Greenpeace k 50. výročí založení organizace. Nástěnné malby s tématem „Hope Through Action“ vznikly i v dalších 10 zemích.
Mural zobrazuje dvě výrazné postavy propojené s přírodou. Šaman vpravo má na hlavě korunu z rostlin, která reprezentuje energii, přírodu a život. Kolem jeho hlavy se otáčejí planety a ozubená kola, která jsou motorem pohybu a času.
Na levé straně se z džungle vynořuje dívka, která představuje tajemnou hloubku přírody. Obrysy skal a měst v pozadí odkazují na starověké a moderní civilizace.
📍 Moskevská 77/4, Praha 10 – Vršovice
💡 Místní tip – Dejte si výbornou snídani nebo kávu v mé oblíbené kavárně Café Jen.
Ryszard Siwiec na Žižkově od trojice Prorok, Domino a X-Dog
Malba na budově Ústavu pro studium totalitních režimů připomíná emotivní příběh Ryszarda Siwiece. 59letý Polák se s výkřikem „Protestuji“ 8. září 1968 upálil na protest proti útlaku komunistického režimu v Polsku a na protest proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa.
Učinil tak několik měsíců před Janem Palachem a Janem Zajícem, jen pár týdnů po samotné srpnové invazi. Stal se tak první „živou pochodní“ ve východním bloku. Přímo pod muralem najdete jeho památník z roku 2010, ulice byla přejmenována na Siwiecovu už o rok dříve.
Celý murál je spojený ze tří částí. Jako první zde na výročí v září 2022 vznikla spodní část s nápisem „Slyšte můj křik“, datem a vlajkami do Ondřeje Vyhnánka alias X-Doga. V následujících dvou měsících pak přibyl ještě Siwiecův portrét od Michala Filáka alias Proroka a výjev tanku z libereckého náměstí od Ondřeje Klímy alias Domina.
📍 Siwiecova 2428/2, Praha 3 – Žižkov
💡 Místní tip – Jen nedaleko odtud najdete klidnou zahradu s altánem, kaskádovou fontánou, jezírkem s želvami a úžasným výhledem na Pražský hrad. Jmenuje se Rajská zahrada.
zaniklé murály
Mural na Hradčanské od Máry Čmáry
Krásné a jemné umělecké dílo zobrazuje ženu v laskavém objetí s květem kosatce obklopenou vodou. Jak říká autor Marek Kulhavý alias Mára Čmára představuje spojení s matkou přírodou a odkazuje na renesančního malíře Sandra Botticelliho „Zrození Venuše“.
Minimálně polovina této 22 metrů vysoké nástěnné malby byla vytvořena speciálními ekologickými barvami, které pomáhají čistit znečištěné ovzduší stejně jako les.
Mural umístěný u stanice metra Hradčanská byl vytvořen pro kampaň dm drogerie markt „Co činí lidské bytosti krásnými“. Zajímavé spojení byznysu a současného umění, že?
📍 Milady Horákové 75/105, Praha 6 – Hradčany
💡 Místní tip – Přejděte přes koleje a zajděte si na jednu z nejlepších zmrzlin v Praze do Crème de la Crème nebo na kávu do mojí oblíbené kavárny Místo.
Mural Miř vysoko! od kolektivu českých a polských autorů v Holešovicích
Nástěnná malba na obytném domě v Holešovicích vznikla v roce 2020 u příležitosti 40. výročí vzniku polské nezávislé odborové organizace Solidarność (Solidarita), která se podílela na pádu komunismu v Polsku.
Polovinu díla zde vytvořil kolektiv českých a polských umělců. Druhá polovina je umístěna ve Varšavě na adrese Sienna 45 jako výraz spolupráce polského a československého disentu a cesty střední Evropy ke svobodě.
Mezi českými umělci, kteří se na díle podíleli, byli Marek Kulhavý alias Mára Čmára, Aliona Baranová a Barbora Idesová. Z polských umělců to byli Olga Redirko, Kinga Offert, Kasia Majewska a Karol Banach. Vznik muralu iniciovalo Narodowe Centrum Kultury a Polský institut v Praze.
Murál Savior of Women od JW Mind Strike na Žižkově
Krátce před demolicí Ústřední telekomunikační budovy vytvořil umělec JW Mind Strike na její věži obří obraz s názvem Savior of Women neboli Zachránce žen. Tajemná malba muže v černé mikině s kapucí, který nese v náručí ženu, bohužel není veřejně přístupná.
„Graffiti je svoboda, rebelie a umění dohromady. To jsou esence, které jsem hledal. Obecně platí, že malovat můžete buď legálně, nebo nelegálně. Opuštěné budovy jsou někde mezi tím. Pořád je to nelegální, ale nikdo vás za to nejspíš nebude hnát k zodpovědnosti. Trocha barvy na zdi není zásadní problém, pokud majitel nechá místo desítky let chátrat,“ vysvětluje JW17.
Mohutný brutalistický komplex Ústřední telekomunikační budovy byl v době své výstavby v osmdesátých letech minulého století světovou špičkou, díky svému technickému vybavení. Nyní už ale komplex zeje prázdnotou a probíhá jeho demolice.
📍 Olšanská 2681/6, Praha 3 – Žižkov – Nástěnná malba není přístupná ani viditelná z ulice.
💡 Místní tip – Navštivte nedaleký park Parukářka, odkud je krásný výhled na Prahu, zejména při západu slunce.