Hanavský pavilon

Hanavský pavilon

Oblíbená vyhlídková restaurace Hanavský pavilon v Letenských sadech se pyšní jedním z nejkrásnějších výhledů na pražské mosty spojující břehy řeky Vltavy. 

Budova Hanavského pavilonu má za sebou zajímavou historii. Postavena byla při příležitosti Jubilejní zemské výstavy v roce 1891 v Praze v Holešovicích, aby reprezentovala Komárovské železárny. Jednalo se o vůbec první litinovou stavbu v Praze, postavenou z litého železa, betonu a skla. Majitel železáren kníže Vilém Hanavský, po kterém nese pavilon svůj název, ho daroval městu. Po skončení výstavy tak byl pavilon kompletně demontován a přemístěn do Letenských sadů.

Pavilon v novobarokním slohu podle návrhu architekta Otty Hercíka je uměleckou i technickou památkou. Příchod do pavilonu po dvojramenném schodišti bohatě zdobeném umělecky kovaným zábradlím je opravdu honosný. Stejně působí i interiér pavilonu, kterému uprostřed vévodí silný okrasný sloup. V roce 1967 prošel Hanavský pavilon rozsáhlou rekonstrukcí, která zasáhla do samotných konstrukčních prvků budovy. Na obnovu pavilonu pak v roce 1987 navázaly další restaurátorské práce. Hanavský pavilon tak nyní tvoří zdařilou dominantu Letenských sadů v sousedství Kramářovy vily.

Chcete-li si vychutnat jedinečný výhled na řadu pražských mostů, můžete buď vyrazit na terasu restaurace, nebo se kochat z vyhlídkového místa pod terasou. Při pohledu proti toku řeky Vltavy vidíme v popředí Mánesův most, za ním Karlův most a poté v dáli most Legií, Jiráskův most a Palackého most. Přímo před námi se rozprostírá Staré Město s dominantním Týnských chrámem na Staroměstském náměstí. Na obzoru se tyčí novější výškové budovy na pražském Pankráci a jako snad na každém výhledu v Praze i Žižkovská televizní věž.

Dostupnost vyhlídky Hanavský pavilon

MHD
tram Chotkovy sady (2, 12, 18, 20, 97)

tram Čechův most (15, 17, 93)

metro A Hradčanská

cyklostezka SM–LE, X155, A155

auto (parkovací zóny na mapy.cz)

Přejít na mapu všech vyhlídek v Praze.

Autor a foto: Věra Nemochovská