Hradčanské náměstí

Hradčanské náměstí

Vyhlídka z hradní rampy Pražského hradu ve spodní části Hradčanského náměstí vás při východu slunce naprosto pohltí kouzelnou atmosférou.

Hradčanské náměstí leží v srdci městské části Hradčany. Hradčany byly třetím nejstarším samostatným pražským městem po Starém Městě a Malé Straně a v roce 1784 se staly součástí Prahy. Hradčanské náměstí obklopuje řada historických domů a paláců v čele s nejvýznamějším Pražským hradem. Ve své východní části tak navazuje přímo na I. nádvoří Pražského hradu s Bránou gigantů a sousoším Souboj titánů a průchodem Matyášovou branou na II. hradní nádvoří.

Dalšími významnými budovami na Hradčanském náměstí jsou Salmovský a Schwarzenberský palác. Oba paláce jsou součástí Národní galerie. Naproti nim stojí nádherný barokní Arcibiskupský palác – sídlo arcibiskupa pražského. Poblíž Salmovského paláce se nachází bronzová socha prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, která byla odhalena 7. března 2000 u příležitosti 150. výročí jeho narození.

Uprostřed náměstí najdete Mariánský morový sloup, který stojí v místě, kde se za moru v letech 1713–1714 konaly bohoslužby pod širým nebem. Za zmínku také určitě stojí litinový kandelábr pouličního osvětlení s osmi plynovými světly z roku 1868. Opodál v Loretánské ulici se nachází druhý stejný kandelábr a společně s Mariánským morovým sloupem jsou tyto objekty kulturními památkami České republiky.

V jižní části náměstí se na hradní rampě nachází vyhlídkové místo s dalekým výhledem na Prahu. V popředí výhledu vás zaujme kostel Panny Marie u Kajetánů a za ním kostel sv. Mikuláše. Oproti tomu v dáli na vystupují z pražského panoramatu pankrácké výškové budovy. Kromě výhledu zde také najdete ještě dvě významné sochy – sochu sv. Václava a sloup Panny Marie Einsiedelnské. Pokud si přivstanete, můžete kouzelný výhled ještě umocnit východem slunce a intimnější atmosférou, která se přes den pod náporem davů lehce vytrácí.

Dostupnost vyhlídky Hradčanské náměstí

MHD
tram Pražský hrad (22, 41, 42)
(průchod skrz Pražský hrad otevřen 6–22:00)

tram Brusnice (22, 41, 42)

tram Pohořelec (22, 42)

cyklostezka A15, BŘ-LE

auto (parkovací zóny na mapy.cz)

Přejít na mapu všech vyhlídek v Praze.

Autor a foto: Věra Nemochovská