Staroměstská mostecká věž

Staroměstská mostecká věž

Staroměstská mostecká věž je právem považována za gotický klenot evropské hodnoty. Z jejího vyhlídkového ochozu můžete sledovat ikonický západ slunce nad Pražským hradem.

Impozantní gotická věž tyčící se na prvním mostním pilíři Karlova mostu zdobí pravý břeh řeky Vltavy. Staroměstská mostecká věž je nejzachovalejší a nejstarší část Karlova mostu. Jejich výstavba započala společně v roce 1357. Věž sloužila jednak jako opevnění, jelikož její bránu bylo možné uzavřít posuvnou mříží, byla ale také součástí Královské cesty, kterou nastávající čeští králové projížděli ke své korunovaci.

Staroměstskou mosteckou věž nechal společně s Karlovým mostem vybudovat Karel IV. podle návrhu  architekta a stavitele Petra Parléře. Tato gotická věž na Křižovnickém náměstí představuje mimořádnou památku architektury a výtvarného umění. Ve výzdobě jejího východního průčelí je uplatněn promyšlení náboženský, symbolický i geometrický záměr. Zajímavá je určitě svou sochařskou výzdobou. Nejvýraznějšími prvky jsou nejvýše položené sochy sv. Zikmunda a sv. Vojtěcha a pod nimi trojice soch zleva socha císaře Karla IV., sv. Víta a krále Václava IV.

Za ikonickým pražským výhledem stačí vystoupat na ochoz po 138 schodech do výšky 47 metrů. Odměnou vám bude nádherný výhled na Pražský hrad v popředí s Karlovým mostem. V ideálním případě ještě vyšperkovaný barevným západem slunce. Na protější straně most uzavírá Malostranská mostecká věž na levém břehu Vltavy. Vyhlídkový ochoz však nabízí výhled do všech světových stran. Pokochat se tak můžete např. výhledem na různé věžičky, které obklopují Křižovnické náměstí, kterým v popředí dominuje obrovská zelená kopule kostela sv. Františka z Assisi.

Dostupnost vyhlídky Staroměstská mostecká věž

MHD
tram Staroměstská (17, 18, 93)

metro A Staroměstská

bus Staroměstská (194, 207)

tram Karlovy lázně (17, 18, 93)

cyklostezka A2, EV4, EV7, Vltavská

auto (parkovací zóny na mapy.cz)

Přejít na mapu všech vyhlídek v Praze.

Naplánujte si návštěvu Staroměstské mostecké věže

Otevírací doba
denně
leden–březen 10–18 hod.
duben–květen 10–19 hod.
červen–srpen 09–21 hod.
září 10–19 hod.
říjen–listopad 10–18 hod.
prosinec 10–20 hod.

Vstupné
základní 190 Kč

Oficiální web
prague.eu/staromestskamosteckavez

Autor a foto: Věra Nemochovská