Malostranská mostecká věž

Malostranská mostecká věž

Malostranské mostecké věže jsou dvě stylově odlišné různě vysoké pražské věže. Jsou propojené branou a tvoří vstup z Karlova mostu na Malou Stranu Mosteckou ulicí.

Karlův most je z obou stran lemován mosteckými věžemi. Na západní malostranské straně stojí Malostranské mostecké věže – dvojice věží, které jsou propojené branou vedoucí do Mostecké ulice. Celý komplex je tvořen nejstarší nižší věží, gotickou bránou a vyšší věží, která je na Karlově mostě nejnovějším prvkem.

Historie nižší románské věže sahá až do 12. století, ale svou současnou podobu v renesančním stylu má od roku 1591. Starší věži se také říká Juditina věž, protože byla součástí Juditina mostu, který stával na místě Karlova mostu.

Vzhled vyšší z věží je inspirován gotickou podobou Staroměstské mostecké věže. Nenese tolik zdobných sochařských prvků, ačkoli se s nimi původně počítalo. Postavena byla v roce 1464 na místě starší románské věže vybudované společně s nižší věží. Prostory věže sloužily jako sklad a požární hláska. Dnešní vzhled věže na návrh architekta Josefa Mockera je z období 1879–1883. Věž je vysoká 43,5 m a z veřejného vyhlídkového ochozu ve výšce 26 m je úžasný výhled na Vltavu a historickou část Prahy.

Dostupnost vyhlídky Malostranská mostecká věž

MHD
tram Malostranské náměstí (12, 15, 20, 22, 97)

bus Malostranské náměstí (194)

metro A Malostranská

cyklostezka A1

auto (parkovací zóny na mapy.cz)

Přejít na mapu všech vyhlídek v Praze.

Naplánujte si návštěvu Malostranské mostecké věže

Otevírací doba
denně
leden–březen 10–18 hod.
duben–květen 10–19 hod.
červen–srpen 09–21 hod.
září 10–19 hod.
říjen–listopad 10–18 hod.
prosinec 10–20 hod.

Vstupné
základní 190 Kč

Oficiální web
prague.eu/malostranskamosteckavez

Autor a foto: Věra Nemochovská