Vrch Třešňovka

Vrch Třešňovka

Vrch Třešňovka v pražské čtvrti Hrdlořezy je ideálním místem na procházku mezi ovocnými stromy a také za krásným výhledem.

Historie vrchu Třešňovka sahá do období po druhé světové válce, kdy zde byl v místech pastvin, polí a luk založen třešňový sad. Přirozený hřbet vrchu sloužil dříve k obraným vojenským účelům. Pozůstatky lehkého bunkru byly v sadu až do revitalizace v roce 2015. Sad byl hospodářsky využíván až do začátku 90. let 20. století s posledním řízeným sběrem třešní v roce 1992. Poté začalo toto místo zarůstat a chátrat. Rozsáhlá revitalizace v roce 2015 toto místo kompletně zkultivovala. Byly odsud odvezeny nahromaděné desítky tun odpadu, došlo k obnovení pěšin a nahrazení starých a neplodících stromů nově vysazenými stromky třešní.

Třešňový sad o rozloze 10 hektarů čítá na 1 500 ovocných stromů, při revitalizaci bylo vysazeno kolem 420 nových stromů. Naprostou většinu z nich tvoří třešně, doplňkově je zde ale vysázeno několik stromů jabloní a hrušní. Při obnově sadu zde byla záměrně ošetřena a ponechána torza starých třešní, které slouží jako útočiště pro mnoho druhů hmyzů, bezobratlých a ptáků. V sadu se pravidelně pase smíšené stádo ovcí a koz, které přirozeným a prospěšným způsobem udržuje místní traviny.

Vrch Třešňovka je ideálním místem na jarní procházku ve společnosti rozkvetlých a nádherně vonících třešní. Když sem vyrazíte na přelomu jara a léta, můžete si natrhat třešně na původních třešňových stromech. Nově vysazené stromy při revitalizaci zatím ještě neplodí. Krásný výhled je však odsud vždy. V místě zasypaného lehkého bunkru vzniklo vyhlídkové místo s růžicí „Severka”, která ukazuje směry a vzdálenosti k nejvyšším horám českých pohoří. Na vyhlídce máte před sebou jako na dlani pražskou čtvrť Vysočany, které dominují výrazné budovy jako je Rezidence Eliška – druhá nejvyšší rezidenční budova v Praze, a bývalé sídlo společnosti Sazka – budova se čtvercovým půdorysem, střešní zelení a proskleným pyramidovým střešním atriem. V dáli na protějším svahu se rozkládají pražské čtvrti Kobylisy, Střížkov, Prosek a Letňany.

Dostupnost vyhlídky Vrch Třešňovka

MHD
bus Balkán (109, 177, 182, 183, 195, 903)
bus Spojovací (109, 146, 177, 182, 183, 195, 903)
bus Na Lukách (146)

tram Spojovací (1, 9, 11, 98, 109)

vlak Praha-Libeň (S1, S4)

cyklostezka A25

auto (parkovací zóny na mapy.cz)

Přejít na mapu všech vyhlídek v Praze.

Autor a foto: Věra Nemochovská

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *