Prosecké skály

Prosecké skály

Kamenná vyhlídková plošina na vrchu Proseckých skal je skvělým místem pro odpočinek v přírodě uprostřed města a také pro vychutnání výhledu na pražské panorama.

Přírodní památka Prosecké skály leží na rozhraní pražských čtvrtí Prosek, Libeň a Vysočany. Pískovcový skalní útvar ve svých útrobách ukrývá labyrint podzemních prostor vzniklých při těžbě písku. Ty nejrozsáhlejší za sebou zanechala Hamplova pískovna (později Klikova pískovna). Tyto prostory jsou dnes spíše známé jako Močálka, protože byly opakovaně zaplaveny kvůli porušené kanalizaci. Přestože se jednalo o kultivaci a zpřístupnění těchto míst veřejnosti, zůstávají nadále zavřené.

Na vyhlídku Prosecké skály vás dovede modrá turistická trasa vedoucí z Kobylis až do Malešic. Vede tudy také naučná stezka z Vysočan přes Prosek na Střížkov, která vás seznámí s historií této původně zemědělské oblasti. Zajímavostí je, že podzemí Proseckých skal se stalo domovem několika ohrožených druhů netopýrů.

Vyhlídková plošina byla otevřena na jaře 2016 a nabídne vám krásný a daleký výhled. Tvoří ji kameny zajištěné drátěnou konstrukcí a přístupná je po lávce z ocelového roštu. Mezi dvěmi vyhlídkovými plošinami vede široké táhlé schodiště. Nedaleko se nachází také přírodní vyhlídka Emmy Destinové a vyhlídka u bobové dráhy.

Dostupnost vyhlídky Prosecké skály

MHD
bus U Kundratky (151)

metro C Prosek

cyklostezka ulicí Na Vyhlídce

auto (parkovací zóny na mapy.cz)

Přejít na mapu všech vyhlídek v Praze.

Autor: Věra Nemochovská, foto: Tomáš Devera