Petřínské sady

Petřínské sady

Jaro, omamně vonící rozkvetlé stromy, překrásný výhled. To je kombinace, která z Petřínských sadů dělá vyhledávané místo všech zamilovaných.

Petřínské sady rozprostírající se ve svahu vrchu Petřín jsou největší zelenou plochou v centru Prahy. Jejich součástí je několik zahrad jako například Zahrada Kinských, Růžový sad, Seminářská zahrada nebo Lobkovická zahrada. Více či méně skrytá zákoutí otevírají výhled na Pražský hrad, protější Staré i Nové město a dohlédnete i na Nuselský most. Abyste si mohli užít výhled do širého okolí, musíte si ho zasloužit a zdolat nemalé převýšení. Nebo využít lanovku.

Lanová dráha na Petřín spojuje spodní stanici Újezd přes zastávku Nebozízek s horní stanicí Petřín. Tam je také umístěn i její pohon. Trať je dlouhá 510 metrů a převýšení celé trasy je 130 metrů. Původní lanovka byla zprovozněna v ruce 1891 k Jubilejní zemské výstavě (stejně jako Průmyslový palác na Výstavišti nebo Petřínská rozhledna). Dva vagony lanovky byly poháněny na vodní převahu – horní vagon byl zatěžkán vodou, aby vytáhl ten spodní lehčí nahoru. V průběhu let byl provoz lanovky několikrát na delší období přerušen, a to během války, kvůli elektrifikaci nebo rekonstrukci po sesuvu půdy. V současná podobě je v provozu od roku 1985. Lanovka je součástí městské hromadné dopravy, platí v ní všechny typy jízdenek MHD a je možné se svézt i s kolem.

Lanová dráha prochází Hladovou zdí, kterou zde nechal postavit Karel IV. ve 14. století jako součást opevnění města. Podle legendy tak učinil také proto, aby umožnil získat obživu pražské chudině během období hladomoru. Zeď se táhne od Újezdu až po Strahov a původně směřovala až k Hradčanům. Je 1178 metrů dlouhá, 7,5–8 metrů vysoká a její šířka dosahuje téměř 2 metrů.

Rozkvetlými sady zajímavosti Petřína nekončí, navštívit můžete i Petřínskou rozhlednu, Zrcadlové bludiště, anebo Štěfánikovu hvězdárnu. Oblíbeným místem je také socha Karla Hynka Máchy od Josefa Václava Myslbeka, která umocňuje neodmyslitelnou spjatost tohoto místa s romantikou.

„Byl pozdní večer – první máj –

Večerní máj – byl lásky čas.

Hrdliččin zval ku lásce hlas,

Kde borový zaváněl háj…“

– Máj, Karel Hynek Mácha

Dostupnost vyhlídky Petřínské sady

MHD
tram Újezd (9, 12, 15, 20, 22, 23, 41, 97, 98, 99)

lanová dráha Újezd, Nebozízek, Petřín

bus Koleje Strahov (143, 149)

cyklostezka A32

auto (parkování Újezd, Strahov, Anděl, parkovací zóny na mapy.cz)

Přejít na mapu všech vyhlídek v Praze.

Autor: Věra Nemochovská, foto: Tomáš Devera