Zřícenina Baba

Zřícenina Baba

Zřícenina Baba na návrší na levém břehu řeky Vltavy je místo s nejasným původem, odkud je překrásný a daleký výhled na Prahu.

Existuje několik teorií o původu zříceniny. Údajně jde o pozůstatky viničního lisu z 17. století z vinice, která se zde nacházela. Podle jiných zdrojů se ale jedná o zříceninu kapličky, nebo také o novější románskou budovu z počátku 19. století, která byla doplněna o okna v gotickém stylu.

Zřícenina se nachází na okraji pražské čtvrti Baba vedle sousedící Hanspaulky. Obě čtvrti jsou nádhernou přehlídkou zdařilých funkcionalistických vil. V noci je nasvícena jak zřícenina, tak přístupová cesta, a je tak možné se sem vydat i ve večerních hodinách. Přímo pod skalou vede podél řeky Vltavy železniční trať přes Sedlec do Kralup nad Vltavou a dále na sever.

Pokud přes řeku na protějším kopci zahlédnete pobíhat žirafy, nešálí vás zrak, díváte se totiž na pražskou zoologickou zahradu. Výhled je zde opravdu velmi daleký, vidět je odsud téměř celá Praha. Výhledu samozřejmě dominuje Pražský hrad v poměrně nezvyklém „opačném“ úhlu, než v jakém ho známe např. z fotografií a pohlednic. Vpravo v popředí vidíme Podbabu s výraznou 88 metrů vysokou budovou hotelu International. Přímo pod námi je Císařský ostrov a na něm čistírna odpadních vod. Proti proudu řeky vidíme například také nový Trojský most.

Dostupnost vyhlídky zřícenina Baba

MHD
bus U Matěje (131, 216, 907)
bus Výzkumný ústav vodohospodářský (107, 116, 147, 160, 255, 340, 350, 355, 902, 909, 954)
bus Žežulka (116, 255)

metro A Dejvická

cyklostezky 077 a A17

auto (parkování na Babě, ul. Na Ostrohu, parkovací zóny na mapy.cz)

Přejít na mapu všech vyhlídek v Praze.

Autor: Věra Nemochovská, foto: Tomáš Devera