Kyvadlo na Letné

Kyvadlo na Letné

Pražský metronom, Kyvadlo na Letné, Stalin – to jsou všechno názvy pro místo v Letenských sadech, odkud se rozprostírá překrásný výhled na Prahu.

Stával zde známý monumentální Stalinův pomník, a to až do roku 1962, kdy byl po 7 letech své existence zbourán. V podstavci pomníku jsou dodnes rozsáhlé podzemní prostory, které měly původně sloužit jako muzeum J. V. Stalina. Kvůli velmi špatnému technickému stavu však podzemí zůstává dlouhodobě uzavřeno.

V současné době se zde nachází dílo sochaře Vratislava Nováka nazvané Stroj času nebo také již zmíněné kyvadlo či chcete-li metronom. Rameno stroje, dlouhé téměř 25 metrů, se rozvážně pohupuje nad Čechovým mostem a nábřežím Edvarda Beneše a udává takt Praze a jejím návštěvníkům.

Cestou na vyhlídku potkáte mladé nadějné a vytrvalé skejťáky, kteří se znovu a znovu pouští do pokusů o provedení více či méně složitých triků, a nějaký ten pád jim v tom rozhodně nezabrání. Jakmile se ale dostanete pod samotné kyvadlo, všechno okolo vás jakoby přestalo existovat a zůstanete okouzleni dalekým výhledem na nádhernou Prahu. Na Vltavu a všechny ty překrásné mosty, které doplňují její atmosféru. Na protější Dvořákovo nábřeží a na Staré město a nepřeberné množství věžiček, které jej zdobí. V denní i noční hodinu zde můžete pozorovat příjemný městský ruch na nábřeží na silnici, na kolejích i na řece.

Dostupnost vyhlídky kyvadlo na Letné

MHD
tram Čechův most (15, 17, 93)
tram Chotkovy sady (2, 12, 18, 20, 97)
tram Sparta (1, 8, 12, 25, 26, 91, 96)

metro A Hradčanská

cyklostezky 7, A155, SM-LE

auto (parkování na Letné, Chotkových sadech, Dvořákově nábřeží, parkovací zóny na mapy.cz)

Přejít na mapu všech vyhlídek v Praze.

Autor: Věra Nemochovská, foto: Tomáš Devera