Pražský metronom, Kyvadlo, Stalin – to jsou všechno názvy pro místo v Letenských sadech, odkud se rozprostírá překrásný výhled na Prahu.

Stával zde známý monumentální Stalinův pomník, a to až do roku 1962, kdy byl po 7 letech své existence zbourán. V podstavci pomníku jsou dodnes rozsáhlé podzemní prostory, které měly původně sloužit jako muzeum J. V. Stalina. Kvůli velmi špatnému technickému stavu však podzemí zůstává dlouhodobě uzavřeno.

V současné době se zde nachází dílo sochaře Vratislava Nováka nazvané Stroj času nebo také již zmíněné kyvadlo či chcete-li metronom. Rameno stroje, dlouhé téměř 25 metrů, se rozvážně pohupuje nad Čechovým mostem a nábřežím Edvarda Beneše a udává takt Praze a jejím návštěvníkům.

Cestou na vyhlídku potkáte mladé nadějné a vytrvalé skejťáky, kteří se znovu a znovu pouští do pokusů o provedení více či méně složitých triků, a nějaký ten pád jim v tom rozhodně nezabrání. Jakmile se ale dostanete pod samotné kyvadlo, všechno okolo vás jakoby přestalo existovat a zůstanete okouzleni dalekým výhledem na nádhernou Prahu. Na Vltavu a všechny ty překrásné mosty, které doplňují její atmosféru. Na protější Dvořákovo nábřeží a na Staré město a nepřeberné množství věžiček, které jej zdobí. V denní i noční hodinu zde můžete pozorovat příjemný městský ruch na nábřeží na silnici, na kolejích i na řece.

Dostupnost

MHD
tram Čechův most (14, 15, 17, 41, 91, 93, 96)
tram Chotkovy sady (2, 12, 15, 18, 20, 22, 23, 41, 97)
tram Sparta (1, 8, 12, 15, 25, 26, 91, 96)
metro A Hradčanská

cyklostezky 7, A155, SM-LE

auto (parkování na Letné, Chotkových sadech, Dvořákově nábřeží)


Přejít na mapu všech vyhlídek.

 

FOTOGALERIE