Obří kolo

Obří kolo

Obří kolo se na pražském Výstavišti točilo celých 29 let a umožňovalo svým návštěvníkům jedinečný výhled do okolí.

Výstaviště Praha je památkově chráněný areál o rozloze 36 hektarů, rozkládající se na okraji parku Stromovka. Nepřehlédnutelnou dominantu tvoří nádherný secesní Průmyslový palác postavený k příležitosti Jubilejní zemské výstavy v roce 1891. Ke stejné události vznikly i další známé objekty – Křižíkova fontána nebo Lapidárium Národního muzea. Mimo to je v areálu a jeho blízkém okolí možné navštívit Maroldovo Panorama bitvy u Lipan, planetárium, mořský svět, velkou a malou sportovní halu, divadlo, bazén a lunapark.

Každoročně se zde v jarních měsících koná Matějská a v podzimních měsících Václavská pouť. Matějská pouť má svou velmi dlouhou historii, její tradice sahá až do roku 1595. Postupem času se její náboženské zaměření přeměnilo ve výhradně zábavní. V průběhu let se také měnilo její umístění z původní Hanspaulky přes Vítězné náměstí a Hradčanskou, až po holešovické Výstaviště, kde se letos měl konat její 57. ročník. Několik atrakcí zde však bylo dostupných celoročně. Mezi ty patřilo i 35 metrů vysoké Obří kolo, nebo také Ruské kolo, které má po svém obvodu 24 vagonů a v provozu bylo od roku 1989. V rámci revitalizace a otevření prostoru Výstaviště byly však celoročně dostupné atrakce, a to jak Obří kolo, tak i populární horská dráha, v roce 2018 demontovány. Obří kolo by se však na Matějskou pouť mělo alespoň dočasně vrátit.

Nejstarší atrakcí podobného typu je obří kolo v parku Prátr ve Vídni, které bylo do provozu uvedeno v roce 1897 a dosahuje výšky téměř 65 metrů. Nejvyšším kolem na světě je v tuto chvíli The High Roller v Las Vegas z roku 2014 s výškou závratných 168 metrů. O prvenství však usilují v Dubaji, kde je momentálně ve výstavbě kolo The Dubai Eye, které má být vysoké neuvěřitelných 210 metrů a po 5 letech výstavby by se mělo otevřít během roku 2020.

Z otočného vagonu pražského obřího kola můžete pozorovat nejen Matějskou pouť a celý areál Výstaviště. Přes řeku je vidět Trojský zámek a nad ním vinice sv. Kláry a kousek proti proudu řeky také nový Trojský most. Na druhé straně se za parkem Stromovka objevuje čtvrť Letná. Jako z většiny vyhlídek je možné vidět Žižkovský vysílač a v nejvyšších částech výhledu se za obzorem objevují také věže Chrámu sv. Víta na Pražském hradě.

Dostupnost vyhlídky Obří kolo

MHD
tram Výstaviště Holešovice (6, 12, 17, 41, 93, 94)

metro C Nádraží Holešovice

bus Nádraží Holešovice (112, 156, 201)

vlak Praha-Holešovice, Praha-Bubny

cyklostezky A1, A162, A165, A310

auto (parkování v Holešovicích, u Tipsport areny, ul. Za Elektrárnou, parkovací zóny na mapy.cz)


Přejít na mapu všech vyhlídek v Praze.

Autor: Věra Nemochovská, foto: Tomáš Devera