Obří kolo se na pražském Výstavišti točí již 27 let a umožňuje svým návštěvníkům jedinečný výhled do okolí.

Výstaviště Praha je památkově chráněný areál o rozloze 36 hektarů, rozkládající se na okraji parku Stromovka. Nepřehlédnutelnou dominantu tvoří nádherný secesní Průmyslový palác postavený k příležitosti Jubilejní zemské výstavy v roce 1891. Ke stejné události vznikly i další známé objekty – Křižíkova fontána nebo Lapidárium Národního muzea. Mimo to je v areálu a jeho blízkém okolí možné navštívit Maroldovo Panorama bitvy u Lipan, planetárium, mořský svět, velkou a malou sportovní halu, divadlo, bazén a lunapark.

Každoročně se zde v jarních měsících koná Matějská a v podzimních měsících Václavská pouť. Matějská pouť má svou velmi dlouhou historii, její tradice sahá až do roku 1595. Postupem času se její náboženské zaměření přeměnilo ve výhradně zábavní. V průběhu let se také měnilo její umístění z původní Hanspaulky přes Vítězné náměstí a Hradčanskou, až po holešovické Výstaviště, kde se letos koná její 53. ročník. Několik atrakcí je zde však dostupných celoročně. Mezi ty patří i 35 metrů vysoké Obří kolo, které má po svém obvodu 24 vagonů a v provozu je od roku 1989.

Nejstarší atrakcí podobného typu je obří kolo v parku Prátr ve Vídni, které bylo do provozu uvedeno v roce 1897 a dosahuje výšky téměř 65 metrů. Nejvyšším kolem na světě je v tuto chvíli The High Roller v Las Vegas z roku 2014 s výškou závratných 168 metrů. O prvenství však usilují v Dubaji, kde je momentálně ve výstavbě kolo The Dubai Eye, které má být vysoké neuvěřitelných 210 metrů.

Z otočného vagonu pražského obřího kola můžete pozorovat nejen pouť a celý areál Výstaviště. Přes řeku je vidět Trojský zámek a nad ním vinice sv. Kláry a kousek proti proudu řeky také nový Trojský most. Na druhé straně se za parkem Stromovka objevuje čtvrť Letná. Jako z většiny vyhlídek je možné vidět Žižkovský vysílač a v nejvyšších částech výhledu se za obzorem objevují také věže Chrámu sv. Víta na Pražském hradě.

Dostupnost

MHD
tram Výstaviště Holešovice (12, 17, 24, 53, 54)
metro C Nádraží Holešovice
bus Nádraží Holešovice (112, 156, 201, 155730)
vlak Praha-Holešovice, Praha-Bubny

cyklostezky A1, A162, A165, A310

auto (parkování v Holešovicích, u Tipsport areny, ul. Za Elektrárnou)


Přejít na mapu všech vyhlídek.

 

FOTOGALERIE