Zahrada Ztracenka

Zahrada Ztracenka

Zahrada Ztracenka na Novém Městě vás okouzlí svou klidnou atmosférou, která přímo vybízí ke zpomalení, relaxaci nebo třeba pikniku při západu slunce.

Zahrada Ztracenka je utajený klenot ve strmé stráni mezi Albertovem, Karlovem a Novoměstskými hradbami. Půvabný park v italském stylu navrhl architekt Michal Gavlas, který se volně inspiroval zahradami pod Pražským hradem od autora Josipa Plečnika. Svah je protkaný terasami z červeně cihlových zídek a odpočinkovými místy s lavičkami a záhonky květin.

V současné podobě byla zahrada otevřena v roce 2010 po její kompletní rekonstrukci. Záznamy uvádí, že místní prostor sloužil od roku 1791 jako vinice a sad. Později zde bylo dětské hřiště, pak ale toto místo léta chátralo. Při rekonstrukci došlo k vykácení většiny vzrostlých dřevin, které byly nahrazeny více než 70 novými stromy.

V roce 2018 byl v zahradě Ztracenka odhalen Pomník obětem dvou totalitních režimů, jejichž symbolem je JUDr. Milada Horáková. Památník dle jeho autorů architekta Ondřeje Tučka a sochaře Ladislava Sorokáče znázorňuje boj mezi dobrem a zlem, hrubost a jemnost zároveň, něčí špinavost a něčí čistotu. Proto je zpracován v podobě dvou surových, neopracovaných balvanů, které svírají a drtí bílé mramorové srdce.

Terasovitá povaha parku Ztracenka dává okusit poměrně neobvyklým výhledům na Prahu. Vzhledem k orientaci svahu je ideální si naplánovat návštěvu na západ slunce, který je odsud opravdu kouzelný v jakoukoli roční dobu. Na tomto klidném a před ruchem velkoměsta ukrytým místem si můžete užít ničím nerušený výhled na Vyšehrad na baziliku sv. Petra a Pavla, na kostel sv. Apolináře, na dolní část Nového Města okolo řeky Vltavy, na Podskalí nebo na Strahov na protilehlém kopci.

Tato malebná a poklidná zahrada je součástí pěšího propojení zelení od Nuselského údolí přes Novoměstské hradby a Bastion u Božích muk na Albertovské svahy až ke Kateřinské zahradě.

Otevírací doba
denně
květen–září 8–20 hod.
říjen–duben 8–18 hod.

Do zahrady platí zákaz vstupu se psy.

Dostupnost vyhlídky Zahrada Ztracenka

MHD
bus Apolinářská (148)

tram Albertov (7, 14, 18, 24, 93, 95)

auto (parkovací zóny na mapy.cz)

Přejít na mapu všech vyhlídek v Praze.

Autor a foto: Věra Nemochovská