České korunovační klenoty: Prožijte královskou nádheru

České korunovační klenoty: Prožijte královskou nádheru

České korunovační klenoty byly k vidění v katedrále svatého Víta v rámci 30. výročí vzniku České republiky. Po dlouhých 5 letech jsme měli znovu možnost spatřit český poklad nevyčíslitelné hodnoty. Poslední výstava Českých korunovačních klenotů byla v lednu 2018 u příležitosti oslav 100. výročí vzniku Československa.

České korunovační klenoty představují vzácný symbol české státnosti a jsou vedeny jako národní kulturní památka. Tvoří je Svatováclavská koruna s čepičkou, poduškou a pouzdrem, královské jablko s pouzdrem, královské žezlo s pouzdrem a korunovační roucho. Společně se vystavují ještě se zlatým korunovačním křížem a obřadním korunovačním mečem.

Nejvzácnější je samozřejmě Svatováclavská koruna, kterou nechal Karel IV. zhotovit pro svou korunovaci v roce 1347. Zasvětil ji prvnímu patronu země svatému Václavovi a zanechal ji českému království ke korunovaci svých nástupců.

Tentokrát se mimořádně vystavovala také relikvie (lebka) sv. Václava ve Svatováclavské kapli katedrály. K vidění byl také obrázek hypotetické podoby sv. Václava sestavený na základě antropologického výzkumu.

relikvie svatého václava lebka sv. václava

České korunovační klenoty bývají vystaveny jen zřídka. Letos byla teprve 15. příležitost od prvního vystavení v roce 1929 spatřit Svatováclavskou korunu, královské žezlo, jablkoKorunovační kříž na vlastní oči. K připomínce prvního veřejného vystavení klenotů v roce 1929 probíhala letošní výstava také v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha a klenoty bylo možné vidět v původní vitríně navržené architektem Josefem Gočárem.

Koruna, žezlo a jablko jsou bezpečně uloženy v korunní komoře v chrámu sv. Víta. Dveře Korunní komory mají sedm zámků a k jejich otevření a vyzdvižení klenotů je třeba setkání držitelů sedmi klíčů: prezident republiky, předseda vlády, arcibiskup pražský, předseda Poslanecké sněmovny, předseda Senátu, děkan Metropolitní kapituly u sv. Víta a primátor hlavního města Prahy.

Tradice sedmi klíčů vznikla v roce 1791 poté, co král Leopold II. vyhověl žádostem českých stavů o vrácení klenotů z Vídně do Prahy a dodržuje se dodnes.

katedrála svatého víta české klenoty

Výstava Českých korunovačních klenotů je vždy oblíbená u široké veřejnosti. A není se vůbec čemu divit. Vidět tento národní poklad osobně je opravdu magický zážitek, který nelze slovy popsat. Máte-li to štěstí být během výstavy v Praze, neváhejte klenoty navštívit.

Vstup je zdarma, většinou se ale tvoří dlouhá fronta, která trvá dvě až sedm hodin. Doporučuji jít ve všední den brzy ráno, asi hodinu před otevřením. Takto stačilo počkat jen hodinku, abych se dostala do katedrály. Krátké čekání navíc zpříjemnil krásný výhled na východ slunce ze zahrad Pražského hradu.

Autor a foto: Věra Nemochovská

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *