Ústřední telekomunikační budova

Ústřední telekomunikační budova

Věž Ústřední telekomunikační budovy je výrazným prvkem Žižkova. Výhled z 85 m vysoké věže umožňuje netradiční výhled například na nákladové nádraží Žižkov.

Ústřední telekomunikační budova (ÚTB) se nachází na Praze 3 na pomezí Žižkova a Olšan. Byla postavena v letech 1972–1979 jako komplex devítipatrových budov – technologické a administrativní – a výškové věže. Ve své době se jednalo o rozsahem největší budovu v Československu a největší telekomunikační budovu v Evropě. Prvenství však tento objekt zastával i na technologickém poli. Svým technickým vybavením se řadil ke světové špičce. Výška charakteristické radioreleové věže se musela přizpůsobit blízkému vojenskému letišti a byla tak omezena na stejně úctyhodných 85 m. Poslední vlastník objektu společnost CETIN, která jej převzala po předchozích provozovatelích O2 Telefónica a Telecom, je již v současné době přestěhovaný do nových prostor v pražské Libni. Nový majitel zde hodlá vystavět rezidenční projekt na základě architektonické soutěže, kterou vyhrál návrh architekty Evy Jiřičné. Tomu bude muset Ústřední telekomunikační budova ustoupit a měla by tak být v roce 2022 zbourána.

Z věže je úžasný a daleký výhled do okolí. Umožňuje netradiční pohled na sousedící nákladové nádraží i na Žižkovskou televizní věž Příležitostí podívat se z 85 m vysoké věže ale bohužel již pravděpodobně moc nebude. Uvidíme, jestli bude objekt i letos zařazen do programu festivalu Open House Praha, který každoročně umožňuje navštívit za běžných okolností veřejnosti nepřístupné budovy.

Dostupnost vyhlídky Ústřední telekomunikační budova

MHD
tram Nákladové nádraží Žižkov (5, 9, 10, 13, 19, 26, 95, 98)

bus Mezi hřbitovy (133, 267, 908, 909)

auto (parkovací zóny na mapy.cz)

Přejít na mapu všech vyhlídek v Praze.

Autor: Věra Nemochovská, foto: Tomáš Devera