Grébovka

Grébovka

Grébovka nebo také Havlíčkovy sady, to je oáza odpočinku takřka v centru města, odkud můžete nad vinnou révou pozorovat krásný výhled na jižní část Prahy.

Celý areál zde založil a v letech 1871 až 1888 nechal vybudovat podnikatel Moritz Gröbe. Nejvýraznějšími prvky tohoto zdařile zrekonstruovaného území jsou nádherná novorenesanční Gröbeho vila a do vinného svahu zasazený dřevěný Viniční altán. Další zajímavou stavbou je Pavilon Grébovka, který kdysi sloužil jako herna a kuželna. Výjimečnou krásu těchto míst stvrzuje i fakt, že se jak v případě Viničního altánu, tak i Pavilonu, jedná o velmi oblíbená místa pro pořádání svatebních obřadů.

V parku ale naleznete mnohem více zajímavého, a to od uměle vybudované jeskyně zvané Grotta s kašnou a sochou boha Neptuna, přes uklidňující jezírko, až po 120 druhů domácích i exotických dřevin a stromů. Spodní stranu parku lemuje jeden z nejdelších pražských potoků Botič.

Z místa nad vinící, které bylo při stavbě celého parku ještě navýšeno o zeminu vyvezenou při budování železničního vinohradského tunelu spojujícího Hlavní nádraží s nádražím Vršovice, je jedinečný výhled na Prahu. Po pravé straně se rozprostírá Pankrác s výraznými výškovými budovami. Přímo pod námi vidíme Nusle, které od Vršovic, které se rozprostírají po levé straně, odděluje Tyršův vrch.

Dostupnost vyhlídky Grébovka

MHD
tram Nádraží Vršovice (6, 7, 24, 95)
tram Otakarova (6, 7, 24, 93, 95, 96)
tram Krymská, Ruská (4, 13, 22, 97, 99)

bus Nádraží Vršovice (193)
bus Krymská (135)

metro A Náměstí Míru

cyklostezky A23

auto (parkovací zóny na mapy.cz)

Přejít na mapu všech vyhlídek v Praze.

Autor: Věra Nemochovská, foto: Tomáš Devera