Nebušická vyhlídka

Nebušická vyhlídka se nachází na okraji skalnaté rezervace Divoká Šárka, která je jedním z nejrozsáhlejších parků v Praze.

Divoká Šárka na Praze 6 je oblíbeným místem, kam vyrazit za dechberoucí přírodou, a přesto zůstat na území hlavního města Prahy. Ročně sem zavítá přes 1,2 mil. návštěvníků. Tato přírodní rezervace je ideálním místem, kam vyrazit na procházku, projet se na kole, lézt po skalách nebo se koupat v jednom z místních koupališť. 

Existují dvě teorie, odkud pochází název Divoká Šárka. Jedna z nich vychází ze známé legendy Starých pověstí českých od Aloise Jiráska Dívčí válka o Šárce a Ctiradovi. Podle druhé teorie je název Šárka odvozen od šerých (dříve šarých) lesů. Archeologické nálezy ukazují na přítomnost člověka v této oblasti už v období paleolitu neboli starší doby kamenné.

Aby se před námi otevřel nádherný a daleký výhled takřka na celou Divokou Šárku, musíme se vydat do její severní části u pražské čtvrti Nebušice. Ty byly samostatnou obcí do roku 1968, kdy se připojily k Praze. Nebušická vyhlídka se nachází na skalnatém vrchu nad Šáreckým údolím, kterým protéká Šárecký potok.

Nebušické vyhlídce vévodí výrazný skalní útvar na protější straně údolí s názvem Dívčí skok. Je vůbec nejvyšším vrchem celé Šárky, tvoří její přirozenou dominantu a říká se mu také Koruna Šárky. Právě odsud měla skočit Šárka dle Jiráskových pověstí. Ze skalnaté vyhlídky je krásný výhled na pražskou čtvrť Liboc, která je z velké části tvořena zelení, ať už Divokou Šárkou nebo oborou Hvězda. Zahlédnout můžeme i špičku letohrádku Hvězda. Vlevo nás výhled zavede až k Žižkovskému vysílači. Na obzoru můžeme dále vidět areál střešovické Ústřední vojenské nemocnice. Při pohledu vpravo pak z horizontu vystupuje sídliště Dědina.

Dostupnost vyhlídky Nebušická vyhlídka

MHD
bus Nebušice (116, 161, 312, 907)

cyklostezka A34, 0078

auto (ulice Pod Hájovnou mapy.cz)

Přejít na mapu všech vyhlídek v Praze.

Autor a foto: Věra Nemochovská