Nebušická vyhlídka

Nebušická vyhlídka

Nebušická vyhlídka leží na vrchu skal na samém okraji přírodní rezervace Divoká Šárka a nabízí krásný výhled na západní část Prahy.

Divoká Šárka na Praze 6 je oblíbeným místem, kam vyrazit za nádhernou přírodou, a přesto zůstat na území hlavního města Prahy. Je jedním z nejrozsáhlejších pražských parků a ročně sem zavítá přes 1,2 mil. návštěvníků. Přírodní rezervace Divoká Šárka je ideálním místem, kam vyrazit na procházku, projet se na kole, lézt po skalách nebo se koupat v jednom z místních koupališť. 

Existují dvě teorie, odkud pochází název Divoká Šárka. Jedna z nich vychází ze známé legendy Starých pověstí českých od Aloise Jiráska Dívčí válka o Šárce a Ctiradovi. Podle druhé teorie je název Šárka odvozen od šerých (dříve šarých) lesů. Archeologické nálezy ukazují na přítomnost člověka v této oblasti už v období paleolitu neboli starší doby kamenné.

Aby se před námi otevřel nádherný a daleký výhled takřka na celou Divokou Šárku, musíme se vydat do její severní části u pražské čtvrti Nebušice. Ty byly samostatnou obcí do roku 1968, kdy se připojily k Praze. Nebušickou vyhlídku najdete na skalnatém vrchu nad Šáreckým údolím, kterým protéká Šárecký potok.

Nebušické vyhlídce vévodí výrazný skalní útvar na protější straně údolí s názvem Dívčí skok. Je vůbec nejvyšším vrchem celé Šárky, tvoří její přirozenou dominantu a říká se mu také Koruna Šárky. Právě odsud měla skočit Šárka dle Jiráskových pověstí. Ze skalnaté vyhlídky je krásný výhled na pražskou čtvrť Liboc, která je z velké části tvořena zelení, ať už Divokou Šárkou nebo oborou Hvězda. Zahlédnout můžeme i špičku letohrádku Hvězda. Vlevo nás výhled zavede až k Žižkovskému vysílači. Na obzoru můžeme dále vidět areál střešovické Ústřední vojenské nemocnice. Při pohledu vpravo pak z horizontu vystupuje sídliště Dědina.

Dostupnost vyhlídky Nebušická vyhlídka

MHD
bus Nebušice (116, 161, 312, 907)

cyklostezka A34, 0078

auto (ulice Pod Hájovnou mapy.cz)

Přejít na mapu všech vyhlídek v Praze.

Autor a foto: Věra Nemochovská