Parukářka

Parukářka

Park Parukářka na Vrchu svatého Kříže leží na pražském Žižkově a je skvělým místem, kam vyrazit relaxovat do městské přírody, a kde si vychutnat západ slunce nad Prahou.

Na vrchu s nadmořskou výškou 276 m se původně rozkládaly vinice, které tu založil císař Karel IV. už v 14. století. Vrch byl pojmenován pravděpodobně podle dřevěného kříže, který byl na jeho vrcholu vztyčen v roce 1822. Další teorii, čemu vděčí Vrch svatého Kříže za své jméno, najdete na panelech naučné stezky vedoucí parkem. Park Parukářka, který se na části vrchu rozkládá, se začalo takto říkat poté, co tamní usedlost koupil pražský parukář Jan Hrabánek.

V roce 1826 zde francouzští podnikatelé Sellier & Bellot otevřeli továrnu na střelné zápalky a náboje, které se říkalo Kapslovna. Ta po více než sto letech kvůli bezpečnosti stále se přibližující okolní zástavby přesídlila do Vlašimi. Na úpatí vrchu je nyní Klub biatlonu a střelnice Kapslovna. V podzemí je protiatomový kryt Bezovka vybudovaný v letech 1950–1955 a nazývaný také bunkr Parukářka. Kryt je dnes součástí integrovaného záchranného systému obyvatelstva a jeho část slouží také jako Muzeum studené války.

Nyní je park Parukářka příjemným místem jak pro odpočinek, tak pro aktivní trávení času v přírodě uprostřed městské části Praha 3. V parku jsou celkem 3 dětská hřiště, najdete tu místo pro piknik i veřejné grily a v dolní části parku u Olšanského náměstí je tradiční hospůdka s venkovní zahrádkou. Naučná stezka vás blíže seznámí s historií místa a s místní faunou a flórou, především pak s místním ptactvem. Ve spodním prostranství parku se pořádají různé akce a koncerty, např. každoroční Žižkovské pivobraní. Horní pláň parku je na podzim výborným místem pro pouštění draků.

Ze svahu směřujícího k centru metropole je mimořádný výhled na západ slunce nad Prahou. Západním směrem vystupuje z vrchu Vítkov funkcionalistický Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky. Skvělý výhled je také na Hradčany s Pražským hradem a katedrálou sv. Víta. Přímo v popředí je blízký Žižkovský vysílač a za ním dvě žluté věže budovy Mezinárodní telefonní a telegrafní ústředny. Napravo od vysílače je také výrazně viditelná tmavá 73 m vysoká věž žižkovského kostela sv. Prokopa. Nalevo od vysílače můžeme vidět netradiční věž kostela Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad. Dále nalevo se pak v popředí rozkládají rozsáhlé Olšanské hřbitovy.

Dostupnost vyhlídky Parukářka

MHD
tram Olšanské náměstí (5, 9, 15, 26, 95, 98)

bus Olšanské náměstí (136, 175, 913)

cyklostezka A243

auto (parkovací zóny na mapy.cz)

Přejít na mapu všech vyhlídek v Praze.

Autor a foto: Věra Nemochovská