Vrch Vítkov

Vrch Vítkov

Jedna z největších jezdeckých soch na světě se dominantně tyčí nad Prahou na vrchu Vítkov. Stejný výhled, který se tu už přes 60 let skýtá bronzovému Janu Žižkovi z Trocnova, si tu můžete užít i vy.

Vrch Vítkov vysoký 270 m. n. m. se v 15. století stal dějištěm slavné bitvy husitských válek. Husité zde v bitvě na Vítkově porazili křižácké vojsko.

Bitvu zde připomíná majestátní a do posledního detailu propracovaná socha husitského vojevůdce od sochaře Bohumila Kafky, která ukrývá ve svém podstavci hrob neznámého vojína. Ten je zakrytý ohromnou žulovou deskou nesoucí nápis Sláva hrdinům padlým za vlast.

Na vrchu dělícím pražské čtvrti Žižkov a Karlín se také nachází impozantní funkcionalistický Národní památník na Vítkově, který je součástí Národního muzea, a z něhož se rozhlédneme v některém z dalších příspěvků.

Z tohoto místa položeného vysoko nad Prahou přímo čiší hrdost. Odehrávají se zde oslavy vzniku samostatného Československa nebo také pietní akt k výročí konce 2. světové války.

Díváme-li se stejným směrem, kterým je natočená socha, tak se přímo pod námi rozprostírá čtvrť Florenc a v dáli na protějším břehu řeky Vltavy vidíme Strahov. Po levé straně máme úchvatný výhled na čtvrť Žižkov s dominujícím Žižkovským vysílačem a kostelem sv. Prokopa a čtvrť Vinohrady s Riegrovými sady.

Dostupnost vyhlídky Vrch Vítkov

MHD
bus U Památníku (133, 175, 207, 908, 909)
bus Tachovské náměstí (207, 908, 909)

metro B Křižíkova (poté Žižkovským tunelem spojujícím Karlín s Žižkovem)

cyklostezky 1, A25, A421

auto (Žižkov, Florenc, Karlín, parkovací zóny na mapy.cz)


Přejít na mapu všech vyhlídek v Praze.

Autor: Věra Nemochovská, foto: Tomáš Devera