Prašná brána

Prašná brána

Prašná brána je jedna z nejvýznamnějších pražských středověkých památek. Z pozdně gotické 65 m vysoké věže v centru Prahy je nádherný městský výhled.

Prašná brána je velmi významný bod české historie. Právě zde začínala pražská královská cesta, historická trasa centrem hlavního města Prahy. Nastávající čeští králové touto cestou projížděli ke své korunovaci na Pražský hrad. Věž stojí na místě původní Horské brány, která jako součást opevnění Starého města ztratila po založení Nové Města význam a zpustla. Výstavba Prašné brány začala roku 1475, nebyla ale dokončena a po provizorním zastřešení sloužila jako sklad střelného prachu, odkud vznikl její název „Prašná“. Současný vzhled brána získala při přestavbě v letech 1878–1886, předlohou a inspirací byla Staroměstská mostecká věž. Nyní je Prašná brána součástí Pražských věží Muzea Hlavního města Prahy, stejně jako např. Petřínská rozhledna.

Prašná brána stojí na rozhraní Celetné ulice a Náměstí republiky. Sousedí s překrásným secesním Obecním domem, který také určitě stojí za návštěvu. Naproti Prašné bráně stojí impozantní funkcionalistická budova České národní banky.

Vystoupat 186 kamenných schodů na vyhlídkový ochoz ve výšce 44 metrů se určitě vyplatí. Výhled na centrum města je opravdu kouzelný. Vašemu oku určitě neuniknout památky dominující výhledu, a to především Týnský chrám, za ním v dáli Pražský hrad a na opačnou stranu Žižkovská televizní věž a Národní památník na Vítkově.

Dostupnost vyhlídky Prašná brána

MHD
metro B Náměstí republiky
metro A a B Můstek

tram Náměstí republiky (6, 8, 15, 26, 41, 91, 94, 96)

bus Náměstí republiky (207, H1, 905, 907, 909, 911)

auto (parkovací zóny na mapy.cz)

Přejít na mapu všech vyhlídek v Praze.

Naplánujte si návštěvu Prašné brány

Otevírací doba
denně
leden–březen 10–18 hod.
duben–květen 10–19 hod.
červen–srpen 09–21 hod.
září 10–19 hod.
říjen–listopad 10–18 hod.
prosinec 10–20 hod.

Vstupné
základní 190 Kč

Oficiální web
www.prague.eu/prasna-brana

Autor a foto: Věra Nemochovská